Horlama Sorununa Alternatif Bir Yaklaşım
MediSnore®

İnsanoğlunun yaradılışından bu yana bir sorun olan horlama artık tarihe karışıyor. Horlayan kişiyi rahatsız ettiği gibi, yakınında bulunan kişilerinde uyku sorunu yaşamasına sebep olan horlama artık Medisnore ürünü ile son buluyor.
Medisnore hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Horlamanın nedeni nedir?
Horlamak yakınınızdakileri de uykusundan eder.

Erişkin insanların yaklaşık %20–25’inde horlama vardır. Horlama, erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık olmakla birlikte, her insanda görülebilir ve zamanla şiddeti artar.

Üst solunum yolundaki yumuşak dokular –yumuşak damak, küçük dil ve bademcikler – uyku sırasında gevşer. Bunun sonucunda, hava yolunda kısmi bir daralma meydana gelir ve bu dokuların titreşimiyle horlama denilen ses ortaya çıkar. Daralmanın şiddetine göre horlamada çıkan sesin yüksekliği de değişir. Horlama bazılarınca önemsiz ve basit bir durum olarak kabul edilebilir: ancak, bazen bütün bir ev halkını huzursuz eden bir sorun haline de gelebilir.

Horlama uyku düzenini etkiler ve horlayan kişinin yeterli oksijen almasına engel olabilir. Bunun sonucunda, horlayan kişide gündüz saatlerinde uyuklama, halsizlik, yoğunlaşma bozukluğu şikâyetleri ortaya çıkabilir. Yıllar boyu süren horlama tansiyon yüksekliği, kalp hastalığı ve felç gibi hayati tehlikesi olan ciddi hastalıklara yol açabilir. Horlama, “obstrüktif uyku apnesi” adı verilen ve uykuda solunumun zaman zaman durması ile kendini gösteren ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Horlayan kişilerin yaklaşık 1/3’ünde bu ciddi sorunun var olduğu bilinmektedir ve bunun teşhisi ancak bir uyku laboratuarında gerekli incelemelerin yapılması ile mümkündür.

Horlama ortadan kaldırılabilir mi?

Kilo fazlalığının horlamanın en önemli nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Kilo fazlası olup zayıflayan hastaların %80’inde horlamanın önemli derecede azaldığı veya tamamen ortadan kalktığı görülmüştür. Kilo verme, özel şekilli yastıklar, ağız veya buruna yerleştirilen bazı cihazların kullanılması, uyku ilaçları, sakinleştirici ilaçlar ve alkol kullanımından kaçınma gibi yöntemler horlamanın kontrolünde yararlı olabilir. Ancak bunların hepsi, yaşam koşullarında önemli değişiklikler yapılmasını ve bunun sürekli olmasını gerektirir.